Malzemeler

 • Cam Yünü
  Ergitilmiş camdan elde edilen ısı ve ses izolasyonunda kullanılan, bükülebilir, ateşe dayanıklı cam lifleridir.
  Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve yoğunlukta değişik kaplama malzelerİ ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilebilmektedir.
  Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme sağlamaktadır.
  Sıcağa ve rutubete maruz kalması halinde dahi, boyutlarında bir değişme olmaz. 
  Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz, böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilmez.
  İnorganik hammadde olan silis kumunun 1200 - 1250 °C'de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır.
  Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme malzemesi olarak kullanılmaktadır.
  Isı iletkenlik hesap λ = 0,040 W/mK'dir.(TS 825, Ek5 Sıra No:10.4)
  Su buharı diffüzyon  faktörü μ = 1'dir.(TS 825, Ek Sıra No:10.4)
  Kullanım sıcaklığı -50 / +250 °C'dir. Bağlayıcısız cam yünler 500 °C'ye kadar kullanılabilmektedirler.
  Ayrıca -250 / + 450 °C aralığında kullanılan cam yünü ürünler de üretilebilmektedir.
  Higroskopik ve kapiler değildir.
  Alman DIN 4102'ye göre 'yanmaz malzemeler ' sınıfı olan A sınıfındadır.
  Kullanım Alanları;
  Dış duvarlarda her türlü duvar ve betonarme elemanların iç yüzeylerinde,
  İç bölme ve komşu duvarlarda,
  Merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda,
  Her türlü ahşap oturtma çatılar, Metal çatılar ve sandviç çatılar
  (Şilteler, kullanılmayan çatı arası ısı yalıtımında, döşemeye serilmek suretiyle uygulanır.Şiltelerin üzeri herhangi bir malzeme ile örtülmez.)
  Ahşap karkas binaların içten ısı ve ses yalıtımı uygulamalarında kullanılmaktadır.
 • Taş yünü
  Bazalt, diyabaz, dolomit gibi kayaların ergitilerek püskürtüldükten ve bakalit ile karıştırılıp daha sonra özel işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilen mineral yün çeşididir. Sonra istenilen kalınlığa göre preslenmesiyle elde edilen yalıtım malzemesidir. Kayayünü ve Rockwool olarak da bilinir.
  Kullanım Alanları
  Kullanılmayan çatı aralarında sanayi yapılarının sandviç çatılarında , üzerine yük gelmeyen her türlü yatay uygulamada kullanılabilen Çatı Şiltesi,
  Asma tavan çözümlerinde kullanılan taşyünü asma tavan plakaları,
  Kullanılan çatı aralarının mertekleri arasında uygulanan alüminyum folyolu mertek arası şiltesi,
  Yürünen ve yürünmeyen teras çatılarda,düz veya eğimli çatılarda ısı ve ses yalıtımı amacı ile kullanılan çıplak veya bitümlü levhalar,
  Binaların zeminlerinde ve katlar arasındaki ısı ve ses yalıtımı ile titreşimli çalışan cihazların kaideleri altında darbe sesi yalıtımında kullanılan yüzer döşeme levhaları,
  Hafif ara bölme duvarlarda ses,dış duvarların içten yalıtımında ses ve ısı yalıtımı için kullanılan ara bölme levhaları,
  Granit,cam,alüminyum v.b.tüm cephe giydirme sistemlerinde ısı,ses ve yangın yalıtımı amacıyla kullanılan bir yüzü alüminyum folyo veya camtülü kaplı cephe levhaları,
  Bina yalıtımlarının değişik detaylarında kullanılan farklı yoğunluklarda ki yalıtım levhaları,
  Yüksek sıcaklıklardaki düzlemsel yüzeylerin, yangın bölmelerinin, asansör kanallarının yalıtımında kullanılan yüksek sıcaklığa dayanıklı sanayi levhaları,
  Yüksek sıcaklıktaki proses ekipmanlarının, silindirik tank ve depoların, akışkan sıcaklığı çok yüksek olmasa bile büyük çaplı boruların yalıtımında kullanılan rabitz teline dikili sanayi şilteleri,
  Klima kanallarını dıştan ısı içten ısı ve ses yalıtımında kullanılan bir yüzü alüminyum folyo veya siyah camtülü kaplı klima levhaları,
  Konut ve sanayide kullanılan sıcak veya soğuk tesisat borularının ısı,ses ev titreşim yalıtım amacı ile kullanılan yüksek yoğunluklu kayayününde imal edilen çıplak ve alüminyum folyo kaplı prefabrik borular,
  Şilte ve levha uygulamanın mümkün olmadığı yüksek sıcaklıktaki, şekilsiz yüzeylerin, çift cidarlı kapıların yalıtımında tıkma usulü uygulanan, bağlayıcısız ve formsuz dökme taşyünü elyafı.
 • Melamin Sünger

  Düşük dansite,  yanmaya karşı direnç ve açık gözenek yapısıyla akustik yalıtım uygulamalarında kullanılan mükemmel ses sönümleme üründür. Otomotiv, beyaz eşya, inşaat sektörlerinde sıkça kullanılırlar. Çekme kopma değerlerinin düşüklüğü nedeniyle özellikle otomotiv sektöründe üzerinde film  veya tekstil ürünleri gibi farklı bir taşıyıcı tabaka ile beraber  uygulanır.

  Ses yutma özelliğinin yanı sıra ısı iletkenlik kat sayıları oldukça düşüktür.

  Hafif olmaları uygulama sahasına artı yük bindirmez. Yüzey yapılarının yumurta, piramit, labirent formlarına dönüştürülerek akustik performansları arttırılır.

  web tasarım

   

 • Poliüretan Sünger
  Mobilya, tekstil, otomotiv, beyaz eşya, inşaat, temizlik, medikal, marine, spor ve ambalaj sanayinde yaygın kullanılırlar.
  Endüstriyel uygulamalarda akustik yalıtım, ısı yalıtımı, sıvı yalıtımı, sızdırmazlık amaçlı, filtrasyon, darbe emci, aşındırıcı olarak kullanılırlar.
  Polyesther ve polyether olarak iki ana bazda üretilen süngerler içerisine katılan kimyasal eklentileri ile sert ve esnek üretilen türleri ile geniş kullanım sahaları oluştururlar.
  Düşük ve yüksek basınçlı üretim teknikleri ile her türlü şekil verilerek ve kontinu olarak üretilirler.
  Endüstriyel uygulamalarda tek başlarına kullanıldıkları gibi, çeşitli çift taraflı bantlar eklemek suretiyle de kullanılırlar. Üzerine eklenen folyo, film, tekstil kaplamaları ile deformasyona ve yaşlanmaya karşı dirençleri arttırılır.
  Akustik uygulamalarda yüzey formları yumurta profil, piramit profil, labirent profile çevrilerek performansları arttırılır.
  Sınırsız renk, yoğunluk, farklı gözenek büyüklüğü ile üretilebilmeleri kullanım alanlarının çok geniş olmasını sağlamaktadır.
 • Polietilen Sünger
  Kimyasal Polietilen
  Ses, ısı ve titreşim emiciliği sayesinde endüstride yoğun olarak kullanılırlar, kolay şekil alabilen, iyi bir nem bariyeridirler. Farklı yoğunluk ve renk çeşitleri bulunan kimyasal polietilen süngerler düşük maliyetli olması sebebi ile bir çok endüstride tercih edilirler.
  Otomotiv, beyaz eşya, elektrik elektronik sanayinde sızdırmazlık contası, darbe emici, ses ve ısı yalıtımında kullanılırlar. İnşaat sektöründe şap altı yalıtım uygulamalarında nem engelleyici olarak, ayakkabı iç taban ve mostra üretiminde kullanılırlar.
  ldpe Polietilen
  Kapalı hücre yapıları sayesinde nem, su ve ısı geçirmezler. Extrüzyon üretim tekniği ile üretilen polietilen süngerler esnek yapıları sayesinde uygulama noktasında kolaylık sağlarlar. Zehirli gazlar içermedikleri gibi ambalajlama ve inşaat sektörünün vazgeçilmez ekonomik malzemesidirler.
  Fiziksel Polietilen
  Kapalı hücre yapısı sayesinde nem, su ve ısı geçirmezler.Işınlama teknolojisinin kendisini kazandırdığı özel ağ yapısı sayesinde yaşlanma, yırtılma ve deformasyona karşı son derece dayanıklıdırlar. Pürüzsüz dış görünüşü ile tercih edilirler. Uygulama noktasında iyi bir sızdırmazlık elemanı olarak kullanılırlar. Otomotiv sektöründe thermoform teknolojisi uygulanarak kapı içersinde nem, ısı bariyeri olarak kullanılırlar.
  Yüzey yapısının düzgünlüğü sayesinde konfor gerektiren medikal ürünlerde kullanılırlar.
   
 • Titreşim Yutucu Poliüretan Sünger

  PU esaslı, çeşitli kalınlıkta, titreşim yutucu şiltedir. Poliüretan esaslı, kapalı gözenekli; hacimce sıkışabilen değişik yoğunluklarda titreşim yutuculardır.

  Demiryolları, metrolar'da ( balast altı, travers altı, ray pabucu vb.), bina altlarında ve titreşim yapan veya titreşimden etkilenen her tür makine altında kullanılanırlar, ihtiyaca göre ( çelikhane kırıcısından – elektron mikroskobu vibrasyon yalıtımına kadar) üretilen farklı yoğunlukta türleri ve şilte, bant, plaka ve kompozit tipleri mevcuttur.

  Kullanıldığı ortamda tesis ömrünce, ezilip deforme olmadığı, hassas bir şekilde belirlenip bu özelliklerde üretilebildiği, su ve kimyasallardan etkilenmediği için pek çok sektörde kullanılmaktadırlar.

  web tasarım

   

 • Non Woven Keçeler
  Farklı tür ve yapıda çeşitli endüstri alanlarında kullanılan, yüksek sıcaklık, basınç, yüksek mukavemet, sürtünme mukavemeti, ses izolasyonu gibi yüksek teknik özellikler gerektiren yerlerde çeşitli içeriklerde kullanılırlar.
  Nonwoven özellikle üzerine geldiği süngere yüksek çekme kopma mukavemeti kazandırmasının yanında aşınma direnci, geçirimsizlik, yanma dayanımı gibi nitelikler kazandırırlar. Bazı uygulamalarda tek başlarına sızdırmazlık contası olarak da kullanılırlar. Bazı türleri toz ve sıvıyı filtre etmekte de kullanılırlar, bu tür filtre keçeleri yıkanabilme özelliği ile bir çok kere kullanıma müsaittir. Filtrasyon uygulamaları için doğru gramaj,doğru kalınlık ve gözenek yapısı seçilmesi ile çeşitli boylardaki partiküller çok kolay filtre edilirler. Elektrik süpürgesi toz filtrelerinde çokça kullanılır.
  Endüstriyel keçeler genellikle iğneleme yöntemi ile imal edilmekle beraber presleme yöntemi ile de imal edilen pek çok keçe, endüstrinin vazgeçilmez yalıtım elemanları olarak kullanılmaktadırlar. Polyester, Cotton, Geotextil, fenolik türleri bulunmaktadır. Otomotiv ve beyaz eşya endüstrisinde kullanılan fenolik keçeler ısı ile şekillendirilerek iki ve üç boyutlu halde üretilebilir. Isı dayanımı yüksek bu ürünler ayrıca iyi de ses yalıtım malzemeleridir.
  Bazı türlerinde yapısına eklenen fenol ile aleve dayanıklı hale getirilirken ısı ile kolayca şekillendirilebilirler. Fenolik keçeler ısı ile formlanmaya müsait yapısı ile otomotivde yaygın kullanılırlar.

Kategoriler

Arama

E-Bülten

Yenilikler ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız eposta listemize üye olabilirsiniz.

Eposta adresi *Anket

Su yalıtımı denince aklınıza ilk hangisi geliyor?

 • Tüm Anketler